Prądem elektrycznym nazywamy uporządkowany ruch ładunków elektrycznych. Przykładem występowania prądu elektrycznego w naturze są wyładowania atmosferyczne, wiatr słoneczny lub czynność komórek nerwowych, którym także towarzyszy przepływ prądu. Obwody prądu elektrycznego są powszechnie wykorzystywane w elektrotechnice i elektronice. Podstawowymi parametrami prądu elektrycznego jest napięcie i natężenie prądu. Pod pojęciem prądu rozumie się też natężenie prądu elektrycznego, którego jednostką jest Amper. Ale z prądem związanych jest też wiele innych jednostek, jak oporność, moc, i wiele innych. Jednostki prądu elektrycznego można przeliczać pod adresem: http://aztekium.pl/prad | ||||||||||||||
|
czwartek, 31 października 2019
Obliczanie prądu elektrycznego
Obliczanie temperatury
Temperatura
– podstawowa wielkość fizyczna w termodynamice. Temperatura jest ściśle
związana ze średnią energią kinetyczną drgań i ruchu wszelkich cząstek
budujących dany układ oraz jest pomiarem jej energii. Temperaturę da się konkretnie zdefiniować wyłącznie dla stanów równowagi termodynamicznej, ponieważ z punktu widzenia termodynamiki to wielkość reprezentująca wzajemną właściwość dwojga układów, które są ze sobą w równowadze. Temperatura jest wielkością stanu cieplnego konkretnego ciała. Jeżeli dwa ciała posiadają identyczną temperaturę, to w trakcie bezpośredniego kontaktu nie wymieniają między sobą ciepła, podczas gdy temperatura obydwu ciał różni się, to ma miejsce wymiana ciepła z ciała o wysokiej temperaturze do ciała o niskiej – aż do momentu zrównania się temperatury obydwu ciał. Jednostki temperatury można przeliczać pod adresem: http://aztekium.pl/temperatura | |||
|
środa, 2 października 2019
wtorek, 24 września 2019
Odmiana przez przypadki
Odmiana przez przypadki nazywana jest deklinacją. W języku polskim występuje 7 przypadków. Łatwo skojarzyć to z ilością dni tygodnia.
W wielu językach przypadki w ogóle nie występują. Np. angielski. W innych językach występują różne ilości przypadków. Przez przypadki odmieniamy rzeczowniki, przymiotniki, imiesłowy przymiotnikowe, niektóre liczebniki i zaimki. Nie odmienia się natomiast np. czasowników. Przypadki odpowiadają na konkretne pytania. Omówmy kolejno wszystkie 7 przypadków języka polskiego:1. Mianownik
(łac. nominativus) – odpowiada on na pytania: to kto?, co?. Jest to forma podstawowa każdego wyrazu. To typowa forma występująca w definicjach występująca najczęściej w roli podmiotu. Odpowiada również na pytania "to jest ...", "oto ...". Przykłady: dom, krowa, płot, pies, komputer, drukarka.2. Dopełniacz
(łac. genetivus) – ten przypadek odpowiada na kogo?, czego? (nie widzę, nie ma). Używany w relacjach przynależności lub przeczeniach. Dom Piotra, strefa komfortu, Piotr nie kupił książki3. Celownik
(łac. dativus) – ten przypadek odpowiada na pytania to komu?, czemu? (przyglądam się). Opisuje on głównie sytuację, w których przedmiot lub coś jest komuś przekazywane, dawane lub wykonywane jest coś dla kogoś. Często łączy się z czasownikami. Np.:daję książkę mamie, przyglądam się drzewu, kupuję coś koledze, wykonuję, sprzedaję, oddaję coś klientowi, mówię, przekazuję, obiecuję coś bratu, pomagam, dziękuję przyjacielowi itd.
Może się łączyć również z przyimkiem. Np. przeciw, przeciwko koledze, wbrew nadziei, dzięki siostrze, ku chmurom,
Najczęściej stosowane końcówki dla rzeczownika to "u" (bratu, psu, kotu), "owi" (przyjacielowi, nauczycielowi, Adamowi, Januszowi), "dze" (koledze). W rodzaju żeńskim końcówkami są "e" (kobiecie, żonie, Annie, Barbarze), "i" (nadzieji, Marii, pieśni). W przymiotnikach często końcówkami dla rodzaju męskiego są "emu" (miłemu, żółtemu), dla żeńskiego "ej" (miłej, pięknej). Używany raczej rzadko.
4. Biernik
(łac. accusativus) – przypadek odpowiadający na pytania kogo?, co? (widzę, słyszę). Biernik zazwyczaj oznacza dopełnienie bliższe. W połączeniach z przyimkiem oznacza zwykle kierunek zmiany. Wiele czasowników wymaga użycia biernika, jednak jeżeli zrobimy zaprzeczenie, to biernik zamienia się w dopełniacz. Np.:Słyszę (co?) granie. Nie słyszę (czego?) grania.
Słyszę (kogo?) kolegę. Nie słyszę (kogo?) kolegi.
Przyimek przez zawsze łączy się z biernikiem. Np. przez góry, przez pola. Rzeczowniki mogą posiadać formę dopełniacza lub mianownika lub całkowicie niezależną od tych przypadków.
5. Narzędnik
(łac. instrumentalis) – pytania tego przypadku to z kim?, z czym? (idę). Jak mówi nazwa, służy do określania narzędzia. Czym? (długopisem, młotkiem, pisakiem, śrubokrętem, ołówkiem), może też odpowiadać na pytanie kim jesteśmy (informatykiem, pisarzem, kolarzem, murarzem) ale też służy do określania środka transportu (tramwajem, samochodem, rowerem, samolotem) może też służyć do pokazania czym się interesujemy (kolarstwem, piłką, koszykówką, malarstwem, literaturą). Narzędnik może się łączyć z przyimkami z, pod, nad.Końcówki rzeczowników w narzędniku to w liczbie pojedynczej: –em, –ą, a w liczbie mnogiej –ami.
6. Miejscownik
(łac. locativus) – przypadek odpowiadający na pytania o kim? o czym? (myślę, rozmawiam). Ponieważ służy do określenia miejsca, w związku z tym zawsze wymaga użycia przyimka. W miejscowniku rzeczowniki mają zazwyczaj końcówki "e", "u". (o chłopcu, o psie, o pniu, o dziewczynie, o piśmie, o smoku). W liczbie wszystkie rodzaje rzeczowników przyjmują końcówkę "ach" lub "ech". (o Niemczech, o chłopcach, o dziewczynach)7. Wołacz
(łac. vocativus) – jako jedyny przypadek nie ma pytania. Stosuje się go w zawołaniach lub bezpośrednich zwrotach. . Stosowany jest w zawołaniach, apostrofach. Jest jednym z najrzadziej stosowanych przypadków. Jednak ma charakterystyczne zastosowanie w literaturze. Współcześnie wypiera go mianownik. Przy zawołaniach lub bezpośrednich zwrotach wolimy mówić np. Adam zamiast Adamie.Wyjątki
Istnieje wiele odstępstw jeżeli chodzi o polską deklinację. Przykładowo niektóre rzeczowniki rodzaju męskiego zakończone na "a" odmienia się jakby były rodzaju żeńskiego (mężczyzna, kolega, artysta, poeta, kaznodzieja, drużba, łowca, sługa). Podobnie, żeńską odmianę mają niektóre nazwiska zakończone na "o" (Fredro, Jagiełło). Jest wiele rzeczowników o odmianie przymiotnikowej jak: myśliwy, uczony, służący, chorąży, polonez(taniec), luty, złoty (waluta), czesne, młode, służąca, królowa. Ich odmiana w większości zgadza się z odmianą przymiotników.Odmiana przez przypadki online
Bezpośredni link do odmiany przez przypadki to: http://aztekium.pl/przypadki jednak możesz odmieniać wyrazy pamiętając tylko początek adresu strony i dopisując na końcu wyraz, który chcesz odmienić. Przykładowo, jeżeli chcemy odmienić wyraz "mama" to wpisujemy:http://aztekium.pl/przypadki/mama jeżeli chcemy odmienić wyraz stołek używamy adresu:
http://aztekium.pl/przypadki/stołek
Aby odmienić wyraz przez przypadki wystarczy wpisać go poniżej w miejscu gdzie wskazuje strzałka i wcisnąć szukaj. Odmiana nastąpi automatycznie.
środa, 11 września 2019
Testy matematyczne online
Testy matematyczne online
Prezentujemy kilka ciekawych testów z matematyki:
czwartek, 29 sierpnia 2019
Zamek do drzwi Gerda i jego zamienniki
Niemal każdy, kto zamierza wykonać montaż i wymianę zamków w domu czy biurze, zna producenta zamków Gerda. Renoma tej firmy jest niezwykle wysoka i w opinii wielu ślusarzy z Pogotowia zamkowego – jest uzasadniona. Wieloletnie doświadczenie specjalistów w zakresie bezpieczeństwa, którzy biorą udział w ich projektowaniu, sprawia, że zamki do drzwi tej marki cechują się nowoczesnymi rozwiązaniami oraz wysoką jakością. Zobacz, czy są zamienniki zamka Gerda i co sądzą o nich użytkownicy.
Zamek do drzwi Gerda i jego zamienniki
Zamek do drzwi Gerda i jego zamienniki
poniedziałek, 19 sierpnia 2019
Matematyka - jak sobie z nią poradzić?
Mówi się, że matematyka jest królową nauk.
W życiu codziennym jej znajomość okazuje się niezwykle cenna - to
dzięki umiejętności liczenia potrafimy przed snem wywnioskować, ile
godzin snu nam pozostało, jesteśmy w stanie policzyć, o ile złotych
tańsza będzie kurtka z 25-procentowym rabatem, możemy także ułożyć dietę
z odpowiednią ilością kilokalorii. Matematyka spotyka nas na każdym
kroku życia, niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie. Jak zatem na
własną rękę możemy szkolić wprawę w jej zakresie?
Strach, który nie musi paraliżować
Matematyka jawi się jako największy
szkolny przestrach. To z jej powodu wielu uczniów chodzi na korepetycje,
gdzie po godzinach doszkala wiedzę zdobytą w czasie lekcji. Rok w rok
matematyka jest także najczęstszą przyczyną niezdania egzaminu
maturalnego. Niedostateczna ocena z matematyki nierzadko uniemożliwia
także przejście do następnej klasy, niezależnie od wieku ucznia.
Problemy ze zrozumieniem matematyki niejednokrotnie spędzają sen z
powiek, zarówno rodziców, jak i samego dziecka.
piątek, 16 sierpnia 2019
Online Educational Websites
Our service was created in order to help you with your education. Especially ... Here we can find and execute a functions that an Internet bot Aztekium performs.
http://aztekium.webd.pl/index.php
Whether you’re five or ninety five, the internet has a lot to offer. Particularly when the topic is education, the resources on the internet are endless.
Best of all, many high quality sites are completely free. From history to coding, excellent free online education awaits on the following 25 sites.
Coursera is a website that partners with universities and organizations around the world. This brings a wide variety of topics and perspectives to one searchable database.
Coursera is a powerful tool for free online education, and includes courses from many top universities, museums and trusts. This gives the site an extremely wide range of in-depth courses.
Coursera is extremely useful if you’re looking to study many different topics, or want courses from different schools and groups.
http://aztekium.webd.pl/index.php?&p=1_1
http://aztekium.webd.pl/index.php
Whether you’re five or ninety five, the internet has a lot to offer. Particularly when the topic is education, the resources on the internet are endless.
Best of all, many high quality sites are completely free. From history to coding, excellent free online education awaits on the following 25 sites.
Coursera is a website that partners with universities and organizations around the world. This brings a wide variety of topics and perspectives to one searchable database.
Coursera is a powerful tool for free online education, and includes courses from many top universities, museums and trusts. This gives the site an extremely wide range of in-depth courses.
Coursera is extremely useful if you’re looking to study many different topics, or want courses from different schools and groups.
http://aztekium.webd.pl/index.php?&p=1_1
piątek, 5 lipca 2019
Free webmaster web tools
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Subskrybuj:
Posty (Atom)