czwartek, 31 października 2019

Obliczanie prądu elektrycznego

Prądem elektrycznym nazywamy uporządkowany ruch ładunków elektrycznych.
Przykładem występowania prądu elektrycznego w naturze są wyładowania atmosferyczne, wiatr słoneczny lub czynność komórek nerwowych, którym także towarzyszy przepływ prądu. Obwody prądu elektrycznego są powszechnie wykorzystywane w elektrotechnice i elektronice.
Podstawowymi parametrami prądu elektrycznego jest napięcie i natężenie prądu. Pod pojęciem prądu rozumie się też natężenie prądu elektrycznego, którego jednostką jest Amper. Ale z prądem związanych jest też wiele innych jednostek, jak oporność, moc, i wiele innych.

Jednostki prądu elektrycznego można przeliczać pod adresem: http://aztekium.pl/prad
Zamiana woltów (V)

Zamiana amperów (A)

Zamiana watów (W)

Zamiana omów (Ω)

Zamiana kelwinów (K)

Zamiana kandeli (cd)

Zamiana niutonów (N)

Zamiana kulombów (C)

Zamiana faradów (F)

Zamiana simensów (S)

Zamiana weberów (Wb)

Zamiana tesli (T)

Zamiana henrów (H)

Zamiana herców (Hz)

Obliczanie temperatury

Temperatura – podstawowa wielkość fizyczna w termodynamice. Temperatura jest ściśle związana ze średnią energią kinetyczną drgań i ruchu wszelkich cząstek budujących dany układ oraz jest pomiarem jej energii.
Temperaturę da się konkretnie zdefiniować wyłącznie dla stanów równowagi termodynamicznej, ponieważ z punktu widzenia termodynamiki to wielkość reprezentująca wzajemną właściwość dwojga układów, które są ze sobą w równowadze.
Temperatura jest wielkością stanu cieplnego konkretnego ciała. Jeżeli dwa ciała posiadają identyczną temperaturę, to w trakcie bezpośredniego kontaktu nie wymieniają między sobą ciepła, podczas gdy temperatura obydwu ciał różni się, to ma miejsce wymiana ciepła z ciała o wysokiej temperaturze do ciała o niskiej – aż do momentu zrównania się temperatury obydwu ciał.
Jednostki temperatury można przeliczać pod adresem: http://aztekium.pl/temperatura
Zamiana Kelwinów (°K)

Zamiana Stopni Celsjusza (°C)

Zamiana Stopni Fahrenheita (°F)